Jak osiągnąć marzenia i być szczęśliwym?

? odrzuć różowe okulary oraz toksyczne środowisko zabijające twoją codzienną radość!

Kto z nas nie chciałby być szczęśliwym? Kto z nas nie posiada marzeń? Kto z nas nie myśli o tym jak tego dokonać? Jednak każdy z nas ma inną definicję szczęścia ? i o tym należy pamiętać. Hans Christian Andersen w baśni Kalosze szczęścia metaforycznie pokazuje, że nasze szczęście zależy od nas i że każdy ma inną jego wizję nawet gdy założymy czarodziejskie kalosze i posiądziemy cudze szczęście, to ono pozostanie jedynie cudzym szczęściem. Czasem atrakcyjne wydaje nam się życie kogoś innego, ale widzimy je tylko z perspektywy obserwatora.


Przede wszystkim każdy z nas powinien być sojusznikiem dla samego siebie. Brak natychmiastowych rezultatów nie powinien prowadzić do rezygnacji z powziętego zamiaru osiągnięcia celu. Do tego potrzeba cierpliwości, wewnętrznej motywacji, systematyczności działań w przyjętym kierunku oraz pasja.  Nie ma żadnej wątpliwości, że praca z pasją daje nam życie, daje nam niezbędny do oddychania tlen. Nie zapominajmy również o czymś najważniejszym ? miłości.

Jak tego wszystkiego dokonać?

KROK 1. Zatrzymaj się i pomyśl jaką maskę nosisz oraz jaką mapę trzymasz w ręku?

Co chcesz osiągnąć, zmienić, co przeszkadza Ci w dążeniu do osiągnięcia marzeń, do bycia radosnym, szczęśliwym?

Może powodem jesteś Ty, Twoje narcystyczne EGO, a może Twoje środowisko (dom, praca, przyjaciele?)?

Rozpoznanie własnej maski jest pierwszym krokiem do spotkania z samym sobą, takim jakim się jest naprawdę. Dopiero wtedy gdy zobaczymy co skrywamy pod nią, będziemy w stanie rozpocząć proces zmiany siebie, doskonalenia, uczenia i rozwoju. Jeżeli maski pomagają nam przede wszystkim poruszać się między ludźmi, będziemy stopniowo tracić poczucie własnej wartości oraz staniemy się ofiarą naszej przebiegłości! Wewnętrznie będziemy samotni i puści. Na pozór będziemy szczęśliwi ? poprzez udawanie tego uczucia!

Jaką mapę trzymasz w ręku? Skarbem, którego nikt nam nie zabierze, jest to, czego doświadczyliśmy, co odczuliśmy na własnej skórze, niezależnie od tego, czy było to dobre, czy złe. Warto zapamiętać, że złe lub gorzkie doświadczenia mogą działać na naszą korzyść. Życie daje nam przecież wiele prezentów, wskazówek ? są one jedynie ?opakowane? w problemy, trudności, konflikty. Najważniejsze są: samoświadomość, umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków, działanie i rozwój. W filmie naszego życia gramy niestety pierwszoplanową rolę. My, nikt inny. Gdy przychodzą porażki i kryzysy, warto sobie uświadomić, że obarczając kogoś innego winą za nasze wybory, stajemy się zwykłymi manipulatorami, dyktatorami, szantażystami emocjonalnymi. Często trudno jest spojrzeć prawdzie w oczy. Szukamy winnych wokoło, a nie w sobie.

KROK 2. Dokąd zmierzasz? Ustal swój cel

Zanim zbudujesz jakieś dzieło, musisz je najpierw zaprojektować. Zbyt wielu ludzi żyje w sposób przypadkowy. Gdy jednak żyjesz wedle planu i wiesz jakie życie chcesz stworzyć, masz szansę stworzyć prawdziwe dzieło a nie kolejnego bubla.

Jak wybrać swoją drogę? Musimy odkryć siebie, odrzucić tę wersję siebie, która jest ukształtowana przez innych. Nie ma sensu grać, naśladować bez końca, być kimś, kim się nie jest. Trzeba zdobyć się na odwagę, aby podpatrzeć i zrozumieć, zmieniać, a nie kopiować. By iść swoją drogą, żyć po swojemu. Podążać drogą miłości i szczęścia, realizacji osobistych celów i życiowej satysfakcji. Ta podróż trwa bez końca. Szczęście podczas jej trwania dadzą nam akceptacja, wybaczanie, zrozumienie, szczere wsparcie najbliższych  i świadomość rzeczywistości.

Ustal zatem swój cel. Podziel drogę na kilka mniejszych etapów (cząstkowych celów), oznacz je terminami Unikaj myślenia w kategoriach ?muszę? Żyj ze słowem w kategorii ?chcę? Wymagaj więcej od siebie niż od innych.

Dobra wydajność w warunkach silnego stresu jest najgłupszym mitem, do jakiego przywiązani są uzdolnieni nieudacznicy

KROK 3. Bądź optymistą! Wszystko możliwe jest dla Tego ? Kto wierzy!

Optymizm jest wyrazem poczucia własnej wartości oraz tolerancji wobec innych, sprawia, że środowisko w którym żyjemy, staje się dla wszystkich bezpieczniejsze i bardziej przyjazne. Optymizm daje nadzieję, entuzjazm i siłę do pokonywania przeciwności. Poczucie kontroli własnego życia jest cechą ludzi wolnych i dojrzałych, a nie zalękniętych frustratów, którym osoby pogodne, cieszące się serdecznością innych osób, wydają się podejrzane i nienaturalne. Sekret optymizmu kryje się z umiejętności czerpania radości z małych szczęść. To również apetyt na życie.

Ludzie pozytywnie nastawieni różnią się od malkontentów tym, że napotykając problem, zajmują się jego rozwiązaniem, zaczynają od siebie! CHCE SIĘ IM CHCIEĆ! Chce się im wyłączyć telewizor, wstać z kanapy, wyjść na świeże powietrze. Każdy może rzucić palenie, tłuste jedzenie, złe nawyki?Więc do dzieła! zrób pierwszy krok?

Uświadom sobie zawczasu, że za wiele przypadłości sam ponosisz odpowiedzialność!

KROK 4. Kochaj, służ i dbaj! Tylko zdrowe środowisko będzie dzielić się radością?

Kije i kamienie mogą nam połamać kości, ale słowa mogą złamać nasze serca!

W drodze do realizacji marzeń najważniejsza jest miłość i wiara. Zbuduj prawdziwą dojrzałą miłość, z której czerpiemy energię, odwagę i siłę, wsparcie oraz szacunek. Tylko w miłości przenosimy góry, niemożliwe staje się możliwym. W miłości niedojrzałej ludzie stosują podstępy, obwinianie, manipulacje, kłamstwa, nieszczerość oraz często nawet przemoc. Niedojrzale kochający są niedojrzali pod względem emocjonalnym oraz niezdolni do odpowiedzialności za swe słowa i czyny. W niedojrzałej miłości często celowo kłują w bolące miejsca, głównie z powodu własnych kompleksów. Potem przepraszają, i znów przepraszają, a następnie nie przepraszają w ogóle. Nie widzą w sobie żadnej winy. Z kimś takim trudno czuć się bezpiecznie. Ktoś kto początkowo jest tylko agresywny w słowach, później może użyć ?pięści?. Nikt nie staje się nagle inny. Ktoś czuły, serdeczny, pomocny nie zmienia się raptem w tyrana. Albo wrażliwy i kochający ? w drania. Zgodnie z badaniami naukowców osoby te musiały i przedtem mieć dusze niewrażliwe i samolubne oraz wysokie narcystyczne ego. To tylko nasze różowe okulary ukazały wyidealizowany obraz. Gdy je zdejmiemy ? wszystko znika i mamy do wyboru dwa rozwiązania: założyć je na nowo i udawać, że jest kolorowo lub zdjąć i poznać się wzajemnie oraz współpracować nad zmianami, tolerancją, szacunkiem do siebie. Zapytasz: dlaczego niektórzy tak lubią innym wytykać wady oraz krytykować? Ponieważ tym sposobem dodają sobie wartości, odbierając ją innym, oraz są nietolerancyjni, niecierpliwi, zawistni i często mściwi oraz zazdrośni. Najwięcej krytykują osoby zadufane w sobie i przemądrzałe, chodzące z głową w chmurach. Gdy z czymś się nie zgadzają wyrażają to z wrogością i obcesowo. Z powodu silnie pobudzonych emocji zazdrości ? w ekstremalnej postaci ? wyparte zostają prawdziwe uczucia wraz ze zdrowym rozsądkiem. Serce zdolne do miłości jest ciepłe, wrażliwe, wspaniałomyślne i ufne. Jest w nim dużo miejsca na zdrowe, dobre uczucia.

Jeśli chcesz mieć przyjaciela to nim bądź!

Gdy kochasz ? służysz! Służba wymaga poświecenia lecz dzięki niej zyskujesz o wiele więcej. Gdy będziesz kochał i służył innym osobom, staniesz się wielki. Będą wiedzieli, że ich kochasz i odwzajemnią twoją miłość. Będą cię szanowali oraz ci ufali. Powiedzą o Tobie innym ludziom. Służenie prowadzi do prawdziwego sukcesu. Niektórzy próbują udawać, że angażują się w pomoc, wręcz afiszują się z tym, a następnie rozliczają z tej pomocy, przy każdej możliwej okazji wypominając ją. Miłość i pomoc powinna być bezinteresowna. Kocham – bo chcę i pragnę. Pomagam – bo serce mnie ciągnie do pomocy. Ludzie, którzy służą, aby zyskać władzę lub przewagę ? nie przetrwają. Ci którzy służą i dzielą swoją władzę zyskują ją od tych, którym służą.

Nie skupiaj się na wygrywaniu mistrzostw, ale na byciu mistrzem!

Czasem przydałoby się nam stracić pamięć, aby odzyskać świadomość, co tak naprawdę w życiu jest ważne. Wrócić do czasów, kiedy byliśmy radośni, kiedy spędzaliśmy czas z ukochanymi osobami, rodziną czy przyjaciółmi. Kiedy cieszyliśmy się każdą chwilą. Kiedy nie wiedzieliśmy, czym jest mściwość, zawiść, zazdrość czy nienawiść. Kiedy wystarczał nam sernik i kawa cappuccino albo kilogram bananów i czekolada w drodze na Rysy?

I jeszcze na koniec dodam:

Musisz się pogodzić z tym, że gdy będziesz podążać własną drogą, ludzie powiedzą, że zwariowałeś, że Ci odbiło, że jesteś przemądrzały. Twoja praca, studia, cele, marzenia, pomysły to wszystko jest absurdalne i nierealne. Ludzie uważają, że ich sposób na życie jest dla Ciebie i Twojego szczęścia najlepszy. Mądrość jest jednak zawarta w słowach: ?Poznacie ich po ich owocach? Ważne, czym są Twoje owoce, czy są prawdziwe, żywe, Twoje, wartościowe, czy też sztuczne, plastikowe i cudze. Więc do dzieła!

Powodzenia!

Monika Iwaniec